Тема: Поняття про твердість води
(постійну, тимчасову) і методи її усунення
Мета:- освітня:ознайомитиучнівізпоняттям «твердість води», розглянути причини твердості води й методиїїусунення.
- виховна:сформуватинауковийсвітоглядучнів при вивченніметодівусуненнятимчасової та постійноїтвердості води; сприяти екологічномувихованню.
- розвиваюча:
1) розвиватипізнавальнийінтересучнів до предмету;
2) розвиватинавичкискладаннярівняньхімічнихреакційпід час вивченняметодівусуненняпостійної та тимчасовоїтвердості води;
3) розвиватитакімисленнєвіоперації : вмінняпорівнювати, узагальнювати, робитивисновки;
4) розвиватитакімисленнєвіоперації :вмінняпорівнювати, узагальнювати, робитивисновки.
Тип уроку: Урок засвоєнняновихзнань та вмінь.
Обладнання:дошка, підручникзхіміїдля 10 кл., періодична система хімічних елементів, таблицярозчинностіречовинуводі.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Учніповинні:
- знати: поняття «твердість води», причини твердості води й методиїїусунення;
- вміти: складатирівнянняхімічнихреакційпід час вивченняметодівусуненнятвердості води.
IV. Вивчення нового матеріалу:
Твердість води — якщо вода міститьзначнікількості солей кальцію і магнію, то таку воду називають твердою, а коли цих солей зовсімнемає,або вони містяться в незначнихкількостях, то — м’якою.
1 Кип’ятіння:
При цьомукислікарбонатирозкладаються з утвореннямнормальнихкарбонатівкальцію і магнію, яківиділяютьсяв осад:
• Са(НСО3)2 = СаСО3 ↓ + Н 2О + СО2 ↑
• Mg(НСО3)2 = MgСО3 ↓ + Н 2О + СО2 ↑
2. Дія вапняного молока:
Ca(НСО3)2 + Са(ОН)2 = 2СаСО3 ↓ + 2Н2О
Mg(НСО3)2 + Са(ОН)2 = MgCO3 ↓ +CaCO3 ↓ +2Н 2О
Дія соди:
CaSO4 +Na2CO3 →CaCO3 + Na2SO4
MgSO4 +Na2CO3 →MgCO3 + Na2SO4
V. Узагальнення та систематизаціязнань.
Задача: Проба твердої води містить 100мг/л кальцій гідрокарбонату і 30мг/л кальцій сульфату. Скільки натрій карбонату потрібно для пом’якшення 1м3 такої води?
Розв’язок
Ca(НСО3)2 + Na2СО3 = СаСO3 ↓ + 2 NaHCO3
CaSO4 +Na2CO3 →CaCO3 + Na2SO4
Чит. §29-30 .
Мета:- освітня:ознайомитиучнівізпоняттям «твердість води», розглянути причини твердості води й методиїїусунення.
- виховна:сформуватинауковийсвітоглядучнів при вивченніметодівусуненнятимчасової та постійноїтвердості води; сприяти екологічномувихованню.
- розвиваюча:
1) розвиватипізнавальнийінтересучнів до предмету;
2) розвиватинавичкискладаннярівняньхімічнихреакційпід час вивченняметодівусуненняпостійної та тимчасовоїтвердості води;
3) розвиватитакімисленнєвіоперації : вмінняпорівнювати, узагальнювати, робитивисновки;
4) розвиватитакімисленнєвіоперації :вмінняпорівнювати, узагальнювати, робитивисновки.
Тип уроку: Урок засвоєнняновихзнань та вмінь.
Обладнання:дошка, підручникзхіміїдля 10 кл., періодична система хімічних елементів, таблицярозчинностіречовинуводі.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1.
Як
називаютьсяхімічніелементи, якізнаходяться в ІІ-А групі?
2. НазвітьфізичнівластивостіКальцію і Магнію.
3. НазвітьхімічнівластивостіКальцію й Магнію та їхніхсполук.
4 . Хімічні властивості оксиду і гідроксиду кальцію і магнію .2. НазвітьфізичнівластивостіКальцію і Магнію.
3. НазвітьхімічнівластивостіКальцію й Магнію та їхніхсполук.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Вода широко
використовуєтьсяу техніці: в хімічнійпромисловості як розчинник і
реагент, для промиваннярізнихречовин, для паровихкотлів, для
охолодженнярізнихагрегатів та в іншихцілях. Істотнийвплив на властивості води
роблятьрозчинені в нійдомішки. Так, наявність у воді солей Кальцію та Магнію є
шкідливими для паровихкотлів. Такідомішки при
високійтемпературіутворюютьщільний осад на стінках котла. Накип погано
проводить тепло, відбуваєтьсялокальнийперегрів котла, щоможепризвести до вибуху.
Наявність у воді солей Кальцію й Магнію у водіобумовлюєїїтвердість.
На побутовому ж рівнітвердістьпроявляє себе значним (на 30-50%) перевитратоюмиючихзасобів
при праннібілизни та вмиванняі, а такожпогіршеннямспоживчихвластивостей води. При цьому мильна
піна утворюється тільки після повного осаду іонів кальцію і магнію, на що
непродуктивно витрачається багато мила.
(Демонстрація
утворення піни в дистильованій і твердій воді)
При взаємодії солей твердості з миючими речовинами (мило, пральні порошки, шампуні)
може відбуватися утворення нерозчинних "мильних шлаків" у вигляді
піни. Така піна після висихання залишається у вигляді нальоту на сантехніці,
білизні, людській шкірі, на волоссі (неприємне відчуття "жорсткого" волосся добре
відоме багатьом). При цьомуруйнуєтьсяприроднажироваплівка, якоюзавждивкритіздоровеволосся
і нормальна шкіра, забиваються
пори, з'являютьсясухість, лущення, лупа. Першоютривожноюознакою такого
негативного впливу є характерний "скрип" чисто вимитоїшкіриабоволосся.
Виявляється, щопочуття "милкості", яке викликає у деяких людей
роздратуванняпіслякористуванням'якою водою, є ознакою того,
щозахиснажироваплівка на шкіріціла і неушкоджена. Саме вона-то і ковзає. В
іншомувипадку, доводиться користуватисялосьйонами, зм'якшуючим і зволожуючими
кремами, необхідними для відновленнязахисту. Недарма косметологи
рекомендуютьвикористовувати для вмиваннядужем'якудощовуабо талу воду.
«Мильні шлаки» у виглядіпіни, висихаючи, залишається на
сантехніці, білизніі т.д. У результаті, тканина стаєгрубою і нееластичною; вона
перестаєпропускатиповітря і вологу. Псується і зовнішнійвиглядвиробу: тканина
набуваєсіро-жовтийвідтінок, блякнутьфарбималюнка. Осілінатканині «вапняні мила"
позбавляютьїїміцності.
Солі кальцію і магнію при нагріванні
випадають в осад, утворюючи наліт, всім добре відомий як накип. Порівняно
нешкідливаий на стінках чайника накип може
стати причиною передчасного виходу з ладу сантехніки, посудомийних і пральних
машин (недарма дорогі моделі побутової техніки забезпечені вбудованими
пом'якшувачами).
При
кип'ятіннідоситьтвердої води на
їїповерхніутворюєтьсяплівка, а сама вода набуваєхарактернийприсмак. При заварюванні чаю
абокавивтакійводіможевипадатибурий осад, втрачаєтьсясмаковіякості чаю. У твердійводіважко розварюютьсяхарчовіпродукти,
а зварені в нійовочінесмачні. До того ж дієтологамивстановлено, що в твердійводігіршерозварюєтьсям'ясо.
Пов'язаноце з тим, щосолітвердості вступають в реакцію з твариннимибілками,
утворюючинерозчинніз'єднання. Цепризводить до зниженнязасвоюваностібілків.
Тверда вода відіграє роль в появі й розвиткунирковокам'яноїхвороби.
Міжзахворюваннямнаселенняслинокам'яною та сечокам'яною хворобами і
твердістюпитної води встановленопевнийзв'язок.
Твердість води - ценайбільшпоширенапроблема
якості
води. Тверда воданесприятливовпливає не тільки на
технічне і промисловеобладнання, але і на такіречі як тканина, посуд, а також і
на шкірулюдини та продуктихарчування.
Проблема уроку:
Як же покращити якість води? Сьогодні
на уроці ми і розглянемо цю проблему.
Отже, записуємо тему уроку: «Поняття про твердість води і
методиїїусунення» Учніповинні:
- знати: поняття «твердість води», причини твердості води й методиїїусунення;
- вміти: складатирівнянняхімічнихреакційпід час вивченняметодівусуненнятвердості води.
IV. Вивчення нового матеріалу:
Твердість води — якщо вода міститьзначнікількості солей кальцію і магнію, то таку воду називають твердою, а коли цих солей зовсімнемає,або вони містяться в незначнихкількостях, то — м’якою.
Розрізняютьтимчасову і постійнутвердість
води. Обумовленоцерозходження типом аніонів, якіприсутні в розчині в
якостіпротивагикальцію та магнію.
Тимчасоватвердість
водиобумовлена наявністю у водігідрокарбонатівкальціюCa (HCO 3) 2 і магніюMg (HCO 3) 2.
Методи усунення карбонатної (тимчасової)
твердості: 1 Кип’ятіння:
При цьомукислікарбонатирозкладаються з утвореннямнормальнихкарбонатівкальцію і магнію, яківиділяютьсяв осад:
• Са(НСО3)2 = СаСО3 ↓ + Н 2О + СО2 ↑
• Mg(НСО3)2 = MgСО3 ↓ + Н 2О + СО2 ↑
2. Дія вапняного молока:
Ca(НСО3)2 + Са(ОН)2 = 2СаСО3 ↓ + 2Н2О
Mg(НСО3)2 + Са(ОН)2 = MgCO3 ↓ +CaCO3 ↓ +2Н 2О
3. Дія соди:
Ca(НСО3)2 + Na2СО3 = СаСO3 ↓ + 2 NaHCO3
Mg(НСО3)2 + Na2СО3 = Mg СO3 ↓ + 2 NaHCO3
Ca(НСО3)2 + Na2СО3 = СаСO3 ↓ + 2 NaHCO3
Mg(НСО3)2 + Na2СО3 = Mg СO3 ↓ + 2 NaHCO3
Постійна твердість (або не карбонатна) зумовлена
вмістом в ній сульфатів, хлоридів та
інших розчинних сполук кальцію і магнію.
Методи усунення некарбонатної (постійної)
твердості: Дія соди:
CaSO4 +Na2CO3 →CaCO3 + Na2SO4
MgSO4 +Na2CO3 →MgCO3 + Na2SO4
Взагалі, зпостійноютвердістюборотисяважче. Кип'ятіння води в даномувипадку не призводить
до зниженняїїтвердості.
Для боротьби з постійноютвердістю водивикористовуютьтакий метод, як виморожуванняльоду.
Необхідно просто поступовозаморожувати воду. Коли залишитьсяприблизно 10%
рідинивідпервинноїкількості, необхіднозлити
воду яка не замерзла, а лідперетворити назад у воду.
Ще один спосіб боротьби з постійною жорсткістю -
перегонка, тобто випаровування води з наступною її конденсацією. Так як солівідносяться до
нелеткихсполук, то вонизалишаються, а вода випаровується.
Загальнатвердість води являє собою
суму тимчасової і сталоїтвердості.
Але такіметоди, як заморожування і перегонка, придатнілише для
пом'якшенняневеликоїкількості води. Промисловістьмає справу з тоннами. Тому для
усуненнятвердості в
даномувипадкуприймаєтьсясучасний метод усунення - катіонний.Цейспосібґрунтується на застосуванніспеціальнихреагентів -
катіонітів, якізавантажуються у фільтри і при пропусканні через них води,
замінюютькатіоникальцію і магнію на катіоннатрію.
V. Узагальнення та систематизаціязнань.
Задача: Проба твердої води містить 100мг/л кальцій гідрокарбонату і 30мг/л кальцій сульфату. Скільки натрій карбонату потрібно для пом’якшення 1м3 такої води?
Розв’язок
Ca(НСО3)2 + Na2СО3 = СаСO3 ↓ + 2 NaHCO3
CaSO4 +Na2CO3 →CaCO3 + Na2SO4
1.
m ( Ca(НСО3)2 )=1000 л*0,1г/л=100г
2. m ( CaSO4 )=1000 л*0,03г/л=30г
3. n( Ca(НСО3)2 )=m/M=100:162=0,6(моль)
4. n( CaSO4)=m/M=30:136=0,22(моль)
5. n1( Na2СО3) =0,6(моль)
6. n2( Na2СО3) =0,22(моль)
7. n ( Na2СО3) =0,6 +0,22 =0,82(моль)
8. m ( Na2СО3)=n*M= 0,82*106 =87г
Бесіда
1. Щотакетимчасоватвердість води, чим вона
зумовлена?
2. Щотакепостійнатвердість води, чим вона зумовлена?
3. Яківизнаєтеметодиусуненнятимчасовоїтвердості води?
4. Яківизнаєтеметодиусуненняпостійноїтвердості води?
VІ. Домашнє завдання:2. Щотакепостійнатвердість води, чим вона зумовлена?
3. Яківизнаєтеметодиусуненнятимчасовоїтвердості води?
4. Яківизнаєтеметодиусуненняпостійноїтвердості води?
Чит. §29-30 .
Немає коментарів:
Дописати коментар